İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk tarafından meclis kürsüsünden dillendirilen ‘öz yeğen’ iddialarının ve mağdur olduklarını ileri süren iki iş adamının tepkisinin, Şifre Haber’de yer almasından bir gün sonra, önemli bir gelişme yaşandı.

İddiaların odak noktası haline gelen Denizli Ticaret Mahkemesi hakimlerinden A.F.A, Vekil Öztürk’ün yaptığı meclis konuşmasının tam metnini  yazarak ve “Milletvekili Yasin Öztürk’ün, adımı anmaksızın, şahsımı kastederek” dedikten ve vekilin konuşmasını, davalı taraflardan biri olan işadamının, sosyal medya aracılığıyla davanın diğer taraflarına göndererek, hakkında ithamlarda bulunduğunu ileri sürüp “hukuken husumet oluşmuştur” gerekçesiyle davadan çekildiği  bildirildi.

VEKİL ÖZTÜRK NE DEMİŞTİ…

Vekil Öztürk’ün Meclis Genel Kurulu’nda, kürsüden yaptığı 4-5 dakikalık bir konuşma, öylesine yenilir, yutulur cinsten iddiaları içermiyordu.  Vekil Öztürk, hukuk dışı uygulamaların ciddi boyuta ulaştığını ileri sürmüş ve Denizli’de ticaret davalarına bakan bir hakimin, öz yeğeni mali müşavir M. Uz aracılığıyla, büyük ticari davaları istediği gibi yönlendirdiğini iddia ederek “Sizlere, adaletin çivisinin çıktığına yönelik lokal bir örnek vermek istiyorum. 15 yıldır Denizli’de görev yapan bir hakim, kimse fark etmez cesaretiyle, mali müşavir olan öz yeğenini, bilinçli olarak Denizli Adliyesi’nde bilirkişilik, konkordato komiserliği, kayyımlık listelerine sokuyor. Sonrası mı? Hakim Bey, tüm, bütün büyük ticari davaları istediği gibi yönlendiriyor, akla gelmeyecek rantlar dönüyor.” şeklinde konuşmuştu.

Vekil Yasin Öztürk’ün, TBMM Meclis Kürsüsü’nden yaptığı konuşmanın 3 dakikalık video görüntüsü…

‘ARA KARARLA’ DAVADAN ÇEKİLDİ…

Bütün bu gelişmelerden sonra, Şifre Haber tarafından yayınlanan haberin üzerinden 24 saat geçmeden 20.04.2020 tarihi itibarıyla ‘ara karar’ alan mahkeme hakimi A.F.A., baktığı davalardan birinin tarafı olan işadamı M.K.K.’nın davasından ‘Hukuken husumet oluşmuştur’ gerekçesiyle çekilme kararı aldı ve bu karar da, muhatap işadamına tebligatla bildirildi.

Kararda “ Davanın tarafı olan M. K. K. İle aramda, hukuken husumet oluştuğundan HMK’nun 36/d maddesi gereğince davadan çekildiğime,  dosyanın, çekilme kararını incelemek üzere HMK.nun 39. Maddesi gereğince merciine tevdiine, dosya üzerinde yapılan inceleme neticesinde karar verilmiştir. 20/04/2020” denildi.

NEDEN ŞİMDİ?

Öte yandan, Ticaret Mahkemesi Hakimi A.F.A,’nın, çekilme kararı, mağdur olduğunu ileri süren işadamları tarafından memnuniyetle karşılandı. Yaklaşık 1-1,5 yıl önce HSK’ya şikayette bulunan ve reddi hakim talebinde bulunan işadamlarının, bugüne kadar neden ciddiye alınmadığı merak konusu oldu.

ŞİFRE HABER TARAFINDAN ‘BU İDDİALAR YENİLİR, YUTULUR DEĞİL(!)’ BAŞLIĞIYLA YAYINLANAN İLK HABERİ OKUMAK İSTERSENİZ, AŞAĞIDAKİ FOTOĞRAFI TIKLAMANIZ YETERLİ…