ŞİFRE HABER tarafından da gündeme getirilen, Denizli Milletvekili Nilgün Ök’ün, meclisteki konuşmasında kayıtlara geçen tutanakların değiştirildiği ileri sürüldü ve bunun üzerine Meclis Tutanak Hizmetleri Başkan Yardımcısı istifa etti. CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül ise “Meclis Başkanlığı birkaç saatliğine de olsa Sayın Nilgün Ök’ün isteğini yerine getirip tutanakları değiştirmiş. Tweet atıldıktan sonra tutanaklar eski haline döndü, ‘yerli’ uçtu ‘araba’ kaldı” dedi.

 ANKA Ajans’tan Şeyma Paşayiğit’in haberine göre, Meclis’te bütçe görüşmeleri sırasında AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök’ün AKP öncesini işaret ederek “Araba var mıydı araba” sözlerinin tartışma yaratmasının ardından bu konuşmaya dair TBMM tutanaklarının değiştirildiği ortaya çıktı. AKP’li Ök, sosyal medya hesabından “Bahsettiğim yerli ve milli arabamız TOGG idi” diyerek düzeltilmiş tutanak görselini paylaşması üzerine CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’ün resmi yazıyla başvurarak tutanakların neden değiştirildiğinin peşine düştü. Tutanak eski haline getirilirken, Meclis Tutanak Hizmetleri Başkanlığı’nın değişiklik için “sehven” dediği öğrenildi.

SÜLEYMAN BÜLBÜL/CHP AYDIN MİLLETVEKİLİ

ANKA’nın edindiği bilgiye göre TBMM’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2021 bütçesine ilişkin görüşmelerde yaşanan “Araba var mıydı” tartışması TBMM’de tutanak krizine dönüştü. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda AKP’nin iktidara geldiği yılı yani 18 yıl öncesini işaret eden AKP’li Ök’ün “Araba var mıydı araba” diye konuşması kamuoyunda tartışma yaratmıştı.

“YERLİ” SÖZCÜĞÜ İLAVE EDİLDİ

Ök, tartışmaların ardından sosyal medya hesabından açıklama yaparak, “Dünden bu yana yapılan bazı esprilerinize ben de çok güldüm. Tabi hakaretler hariç… Bahsettiğim yerli ve milli arabamız TOGG idi” diyerek sözlerini düzeltmeye çalıştı. Ök, ayrıca “İşin aslı şöyle” diyerek, TBMM Tutanak Hizmetleri Başkanlığı’na ait 19 Kasım 2020 tarihli Plan ve Bütçe Komisyonu tutanak görselini paylaştı. Ök’ün paylaştığı tutanak görselinde, komisyondaki konuşmasında kullanmadığı “yerli” sözcüğünün eklenerek “Yerli araba var mıydı, yerli araba” haline çevrildiği görüldü.

TBMM’DE TUTANAK KRİZİ, İSTİFA GETİRDİ…

TBMM İletişim Koordinatörlüğü, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök’ün AKP öncesini işaret ederek “Araba var mıydı araba” sözlerinin “Yerli araba var mıydı, yerli araba” olarak değiştirildiği tartışmasına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada; konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtilerek, “Tutanak Hizmetleri Başkan Yardımcısı, söz konusu işlemle ilgili sorumluluğu üstlenerek görevinden istifa etmiştir” denildi.

ANKA’nın gündeme getirdiği AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök’ün AKP öncesini işaret ederek “Araba var mıydı araba” sözlerinin yankı uyandırmasının ardından TBMM’de komisyon tutanaklarının “Yerli araba var mı, yer araba” olarak değiştirilmesi hakkında TBMM İletişim Koordinatörlüğü açıklama yaptı. İddialar ile ilgili inceleme başlatıldığı belirtilen açıklamada, birkaç saat içinde tutanağın eski haline döndürüldüğü ve olayla ilgili istifanın geldiği duyuruldu:

“TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 19 Kasım Perşembe günü Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesi üzerindeki görüşmeler sırasında bir milletvekiline ait ifadelerin tutanakta değiştirildiğine ilişkin iddialarla ilgili olarak TBMM Başkanlığı tarafından inceleme başlatılmıştır. TBMM Tutanak Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde yapılan değerlendirmede, incelenmemiş tutanak üzerinde bir değişiklik yapıldığı, bir kaç saat içinde ise ses kayıtlarının incelenmesi neticesinde tutanağın ilk haline döndürüldüğü tespit edilmiştir.

İncelenmemiş tutanak üzerinde değişiklik işlemini yapan Tutanak Hizmetleri Başkan Yardımcısı, söz konusu işlemle ilgili sorumluluğu üstlenerek görevinden istifa etmiştir. TBMM Genel Sekreterliği tarafından konuyla ilgili soruşturma başlatılmış olup, işlemleri devam etmektedir.”

‘YERLİ’ UÇTU ‘ARABA’ KALDI

Tutanaklardaki değişikliğin sosyal medyada paylaşılmasının ardından CHP’li Bülbül, TBMM Tutanak Hizmetleri Başkanlığı’ndan komisyonda kaydedilen görüntüleri talep etti. Bülbül, verdiği yazılı dilekçe ile tutanağın hangi gerekçeyle ve hangi tarihte değiştirildiğinin kendisine bildirilmesini istedi. Bülbül, sosyal medya hesabından “Meclis Başkanlığı birkaç saatliğine de olsa Sayın Nilgün Ok’un isteğini yerine getirip tutanakları değiştirmiş. Tweet atıldıktan sonra tutanaklar eski haline döndü, ‘yerli’ uçtu ‘araba’ kaldı” dedi. Durumu Anka’ya değerlendiren Bülbül şöyle konuştu:

BU KADAR KOLAY DEĞİŞİYORSA KİMBİLİR NELER OLUYOR?

“Meclis tutanakları, milletvekillerinin söylediği sözler üzerinden yazılır. Ancak bu olayda AKP’li bir vekilin adeta ricasıyla, söylemediği bir söz tutanağa geçirilmiştir. Olayın gündeme düşmesi nedeniyle tutanaklar, eski haline getirilmiştir. Üzüldüğüm nokta şu; Meclis tutanakları bu kadar kolay değişiyorsa bilmediğimiz neler oluyor? Çok basit gibi görünen, TBMM çatısında kabul edilebilir bir durum değildir.”

SEHVEN ‘YERLİ’

Tutanak Hizmetleri Başkanlığı’ndan “yerli” kelimesinin “sehven” yazıldığı ve kayıtlar yeniden dinlendikten sonra düzeltildiği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

AKP milletvekillerinin teknoloji alanındaki ilerlemeleri anlatmasına karşılık CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “AKP’li sözcü arkadaşı dinleyince; yani 18 yıl önce araba yoktu, uçak yoktu, tren yoktu, 18 yıldan beri telefon yoktu, yani 18 yıldan beri olmaya başladığını gördük. Bunlar, La Fontaine Masalları bunlar. Bunlar, A Haber’de olacak şeyler” çıkışını yapmıştı.. Bunun üzerine AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök’ün “Araba var mıydı araba” diye sorması şaşkınlığa neden olmuştu. Ök’ün “Araba var mıydı araba” sözleri sosyal medyada en çok tartışılan konular arasına girmişti. Kaynak: ANKA

Bu konuyla ilgili, ŞİFRE HABER’in, daha önce yayınladığı haberleri okumak isterseniz, aşağıdaki fotoğraf linklerine tıklayabilirsiniz…