Denizlili tekstil sanayicisi Ahmet Gökşin, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı çağrıda, geçici çözümler yerine 15 gün tam kapanmanın şart olduğunu söyledi ve “Salgın büyüyor, insanlar ölüyor, hastanelerde yer yok” dedi.

İŞTE GÖKŞİN’İN ATTIĞI TWEET…

Sosyal medya adreslerinden talebini ve tepkisini 3 madde halinde dile getiren İşadamı Ahmet Gökşin, 1) Üretimde çok kayıp olmayacağını, çoğu işletmenin de zaten yarı kapasite ile çalıştığını, 2) Bu gidişle çalışacak eleman bulunamayacağını ve 3) Gerekirse seferberlik durumu diyerek, ücretleri işletmelere yükleyip, fabrikaları 15 gün boyunca kapatılması gerektiğini paylaştı.

EKONOMİYİ ETKİLEMEZ…

Bazı çevrelerin, ekonomiyi gerekçe göstererek, işletmelerin kapatılmasına sıcak bakmadığına dikkat çeken Gökşin “Ekonomi bunu kaldırmaz diyorlar. Bence bu gerçekçi değil. Çünkü zaten işçi hasta ve yarı kapasite ile çalışıyoruz. Sadece benim fabrikamdaki 650 işçinin 70’inde vaka görüldü. 90’a yakın işçi ise karantina da” diyerek şöyle konuştu:

AHMET GÖKŞİN/İŞADAMI

“Eğer radikal tedbirler almazsak, çalışacak işçi bulamayacağız. Bence dünyadaki birçok ülkenin yaptığı gibi, fabrikaları 15 gün boyunca kapatmalıyız. Kapatmaya sıcak bakmayan İngiltere ve Amerika gibi ülkeler bile, şimdi uygulama kararı aldı. Mesela Fransa’da vaka sayıları 45-50 binlerde iken, kapatma uygulaması sonrası bu rakam 14-15 binlere düştü. Geç kalınmamalı.”

DAHA ÖNCE DE UYARMIŞTI…

Denizli’nin büyük tekstil firmalarından birinin sahibi olan, birçok kez vergi rekortmenliğine imza atan ve örnek işadamı tavırlarıyla dikkat çeken Gökhan Tekstil’in Sahibi Ahmet Gökşin, Nisan ayı içiresinde de ilk’ kapatın’ teklifini ortaya atmış ve ardından da, 650 çalışanını ücretli izine çıkararak iş camiasına örnek olmuştu.