Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) 5 ana gösterge ve 45 alt gösterge doğrultusunda, Türkiye’deki 172 üniversitenin 2018 yılı verileri doğrultusunda üniversitelerin genel değerlendirilmesinin yapıldığı “Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu 2019” u

PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ

açıklandı. Raporun en dikkat çeken bölümü ise, Pamukkale Üniversitesi’nin Türkiye’deki üniversiteler içerisinde hem emsalleri hem de kendisinden büyük olan birçok üniversiteyi geride bırakması oldu.

Açıklanan raporda, Pamukkale Üniversitesi birçok kategori de ilk 5 sıralamasına bile girmezken, Rektör Profesör Dr. Hüseyin Bağ’ın yönettiği PAÜ, ‘en fazla disiplin soruşturması açan üniversite’lerden biri olarak rekor kırdı.

Raporda, ‘Akademik huzuru bozmaya yönelik, akademik ve idari personel ile öğrencilere açılan ve sonuçlandırılan disiplin soruşturması’ bölümünde, Pamukkale Üniversitesi’nin 132 açılan ve 248 sonuçlandırılan disiplin soruşturması rakamlarıyla, birçok üniversiteyi geride bıraktığı görüldü.

Açıklanan “Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu 2019” verilerine bakıldığında, PAÜ ile emsal durumda olan birçok üniversitenin, soruşturma sayısında çok aşağılarda kaldıkları gözlenirken, PAÜ’nün 2-3 katı büyüklüğündeki üniversitelerdeki soruşturma sayısı bile, PAÜ’ye ulaşamadı.