Denizli kamuoyu bir süredir Tavas-Avdan’a yapılması planlanan termik santralle yatıp termik santralle kalkıyor. İtirazlar yükseliyor, çeşitli meslek odalarından ve STK’lardan açıklamalar yapılıyor, sosyal medya üzerinden gruplar kuruluyor, imza kampanyaları, anketler düzenleniyor.

Şehir “Termik santral istemiyoruz” diye ayakta, şehrin yöneticilerinden tık yok! Özellikle Tavaslı olanlar adeta sağır dilsiz!

Oysa süreç ilerliyor!

Bildiğiniz gibi Avdan Termik Santrali ÇED raporuna itiraz yapıldı. Köylüler itirazlarında sonuna kadar haklı: “Tarım alanları, zeytinlikler içinde termik santral olmaz” diyorlar.

Sahiden de olmaz!

Zorla, inatla oldurmaya çalışıyorlar.

Bakınız; termik santralin kurulması planlanan 639,689 hektarlık alanın tamamı 1/100.000 ölçekli Aydın-Muğla-Denizli Denizli Planlama Bölgesi Çevre Düzeni Planı‘nda tarım vasıflı alan

Bu alanların termik santrale verilmesi için; 

1-Santralin kurulacağı arazinin tarım vasfından çıkarılarak, tarım dışı alana çevrilmesi,

2-Arazi üzerinde imar planı değişikliğiyle 1/5000 ve 1/1000 planın uygulanması gerekiyor.

Bunun için iki adres var:

Birincisi; Tarım İl Müdürlüğü

İkincisi; Denizli Büyükşehir Belediyesi…

Süreç bu haliyle ilerlerse, en geç Temmuz -Ağustos gibi imar değişikliği Belediye Meclisi’nde görüşülecek.

Bu alanlar tarım vasfından çıkarılmazsa, büyükşehir meclisi imar değişikliğini yapmazsa iş yatar!

Gelelim şehri yöneten Tavaslıların tutumuna…

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın tavrı ne?

Bilinmiyor…

Oysa Osman Zolan sadece Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı değil, bir Tavaslı aynı zamanda. Doğduğu toprakları, termik santral yapılmak istenen arazinin yapısını, havasını, suyunu herkesten iyi tanımaz mı, buraların tarım alanları olduğunu bilmez mi?

2014 yılından beri Büyükşehir Belediye Başkanı olarak o makamda oturan Zolan, 2016’da başlayan termik santral sürecinden habersiz olabilir mi?

Peki Nihat Zeybekci’nin tutumu ne?

Bir Tavaslı olmakla övünen Zeybekci’nin termik santral meselesini duymaması imkansız! Kaldı ki, CHP Denizli Milletvekili rahmetli Kazım Arslan, 2016 yılında (henüz süreç başlamadan) TBMM’ne Avdan Termik Santrali hakkında soru önergesi verdiği sıra, Zeybekci Ekonomi Bakanı idi. Denizli’nin en uzun süreli bakanlık yapan ismi olarak 2013-2015 ve 2016-2018 arasında da görevdeydi. Sağır sultanın duyduğu santrali, bugün hala Tavas duvarlarında afişleri olan Tavaslı Ekonomi Bakanı duymamış olabilir mi?

Keza AKP İl Başkanı Necip Filiz’de Tavaslı’dır.

Ve bugün hepsi derin bir sessizlik içinde…

Şehrin siyasetine yön veren bu isimlerin, termik santral konusunda ne düşündüklerini bilmek kamuoyunun hakkıdır!

Geliyorum diğer ünlü Tavaslılara…

Mesela;

Pamukkale Belediye Başkanı Avri Örki

Eski belediye başkanlarından Hasan Gönüllü, Ali Marım, Ali Aygören,

Milletvekillerden Melike Basmacı, Kemal Aykurt, Hasan Erçelebi, Mehmet Kocabatmaz, Hasan Korkmazcan, Ali Keskin baba ocaklarına yapılacak bir termik santral konusunda ne düşünüyorlar, kamuoyu bilmek istiyor!


ŞİFRE HABER TARAFINDAN BAŞLATILAN AVDAN TERMİK SANTRALİ ANKETİNE KATILABİLMENİZ İÇİN, BU YAZININ ÜSTÜNE TIKLAMANIZ YETERLİ…