Mimarlar Odası Denizli Büyükşehir Belediye Meclis’indeki kişiye özel çıkan imar planı değişiklikleri için dava açıyor.

Seval UYSAL/KÖŞE-YORUM

Mimarlar Odası geçtiğimiz şubat ve mart aylarında Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden geçen kişiye özel düzenlemeler için yargıya gidiyor. Odanın önünde iki dava dosyası var. Dosyalardan biri Denizlispor Kulüp Başkanı Ali Çetin’e, diğeri eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye ait.

Oda yönetimi Çetin’in bereketlerde yaptıracağı otel için imar izninin 5 kattan 10’ kata çıkarılmasını, Zeybekci’nin de eğitim alanını ticari alana çevirip eşdeğer gösterilmemesini yargıya taşıyacak. Oda Başkanı Serdar Alayont; “Her iki meclis kararı da kamu aleyhine şekillenmiştir. İtirazlarımızı yaptık, önümüzdeki hafta davaları açacağız” dedi.

İMAR İZNİ BİR GECEDE 5’TEN 10 KATA ÇIKTI…

Bildiğiniz gibi Denizlispor Kulüp Başkanı Ali Çetin’in Merkezefendi Belediyesi Bereketler Mahallesi’nde yaptıracağı otel için imar değişikliği 17.2.2020’de Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gelmiş, 167 sayılı meclis kararıyla kat artırımı 5’den 10’a çıkarılmıştı.  Ali Çetin’e ait “Çetin İnşaat Malzemeleri Limited Şirketi’nin M22a21a-3b pafta 7959 nolu parsel üzerindeki imar değişikliği talebi  daha önce Merkezefendi Belediye Meclisi’nin 2 Şubat’taki oturumunda görüşülmüş, burada reddedilerek Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 17 Şubat’taki toplantısında 40’a karşı 22 oyla kabul edilmişti.

BÜYÜKŞEHİR İTİRAZI REDDETTİ…

13. 3. 2020’de askıya çıkarılan karara Mimarlar Odası ve TMOBB İl Koordinasyon Kurulu itirazda bulundu. En fazla 5 katlı yapıların olduğu bölgede 10 katlı yapıya izin verilemeyeceği belirtilen itiraz dilekçesinde plan bütünlüğüne dikkat çekilerek şöyle dendi:  “Plan değişikliğine konu olan parsel mevcut 1\1000 uygulama imar planında E:1.50\ En çok: 5 kat\TAKS:0.40 geçemez yapı şartında “Ticaret+Konut Alanı” olarak planlıdır. İlgili meclis kararıyla alınan “parselin tamamı kullanılarak sadece ‘Otel’ yapılması halinde kat adedi en çok 10 kat” plan notunun eklenmesi, bu parseli çevreleyen 2-4 ve 5 katlı yapı yoğunluğunun yer aldığı bölgede plan bütünlüğüne aykırılık olacak ve silueti bozacaktır.”

Denizli Büyükşehir Belediyesi bu itirazı reddetti.

EĞİTİM ALANI TİCARİ ALANA ÇEVRİLDİ…

Mimarlar Odası’nın açmaya hazırlandığı ikinci davanın konusu yine bir imar değişikliği. Bu kez adres Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 157 sayılı meclis kararı. Nihat Zeybekci’nin “Turkuaz Motorlu Araçlar Tic ve San A.Ş”ye ait  Eskihisar Mahallesi Merdanlar Kırı Mevkii M22a18d4b patfa, 2359 nolu parsel üzerindeki plan değişikliği. 1/5000 planda Eğitim Tesis Alanı olarak belirlenen parsel, Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 17. 2. 2020 oturumunda Konut Dışı Kentsel Çalışma alanına çevrildi. Konut Dışı Kentsel Çalışma alanı da nedir derseniz? Ticari alanın çevre sağlığına zarar vermeyeni. Şöyle tanımlanıyor: “Çevre sağlığı yönünden tehlike oluşturmayan imalathane, depo, toptan ticaret pazarlama ve depolama alanları, konaklama tesisleri, lokantalar, halı saha, tenis kortu gibi açık spor tesisleri ve düğün salonları yapılabileceği alan”

EŞ DEĞER GÖSTERMEK ZORUNDALAR…

Mimarlar Odası’nın bu kararı yargıya götürmesinin nedeni malum; söz konusu plan değişikliği yapılan alanın Eğitim Tesis Alanı olması ve yerine eş değer gösterilmemesi. Yani; yasaya göre eğitim alanı ticari alana çevrilirken yerine aynı parsel büyüklükte başka bir yer göstermek zorunda.

Odanın bu konuya itirazı şöyle: “Esas parsel mevcut durumda “Eğitim Tesis Alanı” olarak belirlenmiş sosyal donatı alanlarından biridir. Yapılan değişiklikle “Konut dışı kentsel çalışma alanı” olarak değiştirilen söz konusu parsel çevresinde yer alan hazine arazilerinin tam ortasında yer almakta olup eğitim amaçlı olarak kullanılacak alanları fiziken bölmektedir. Bölgede eğitim alanına ihtiyaç vardır ve ayrıca dönüştürülen bu parselin alanına denk gelecek şekilde eğitim tesis alanı olarak herhangi bir eş değer tanımlanmamıştır. Dolayısıyla imar planındaki sosyal donatı kamu aleyhine bozulmuştur”

MİMARLAR ODASI TAKİPÇİ OLACAK…

Uzun bir aradan sonra Mimarlar Odasını hareketli bir hafta bekliyor. Oda iki davayı aynı anda açacak. Mimarlar Odası Başkanı Serdar Alayont, her iki meclis kararının da kamu aleyhine olduğu konusunda ısrarlı.

SERDAR ALAYONT/MİMARLAR ODASI BAŞKANI

Şöyle konuştu: “Mimarlar Odası olarak üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz. Belediye meclislerinde vatandaş aleyhine alınan kararların takipçisiyiz. İtirazlarımızı yaptık pandemi nedeniyle meclisler toplanmadı, biraz gecikmeyle davalarımızı açacağız. Çetin’e ait otel yapımı için imar izninin 5 kattan 10 kata çıkarılması, Zeybekci’nin eğitim alanı için eş değer gösterilmemesiyle ilgili meclis kararını yargıya taşıyacağız ve yürütmeyi durdurma kararı isteyeceğiz.”