Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) “acil gündem maddesi” olarak Türkiye’yi görüştü. Meclis’te Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin tartışmaya açıldığında, (değişik kaynakların bildirdiğine göre )söz alan AKPM Türk Heyeti Başkanı AKP Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız’ın “Ben İstanbul Sözleşmesi’ni destekliyorum. Ama bu oldu. Fakat burada Sözleşmeyi desteklemeyen, onay vermeyen ülkelerin de Türkiye’yi eleştirmesi adil değil” dediği bildirildi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) bugün bir kez daha “acil gündem maddesi” olarak Türkiye’yi görüştü. AKPM’nin Strasbourg’daki genel kurul toplantılarında tartışılan “Türkiye’de Demokratik Kurumların İşleyişi” başlıklı rapor ve beraberindeki karar tasarısı 16’ya karşı 89 oyla kabul edildi, oylamada 23 parlamenter çekimser kaldı.

Oturumda söz alan AKP Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, İstanbul Sözleşmesi’ni savunduğunu söyledi. AKPM Türkiye raportörleri, İsveçli parlamenter Thomas Hammerberg ve İngiliz parlamenter John Howell tarafından hazırlanan rapor ve karar metninde Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi, parlamenter dokunulmazlığı, yargı bağımsızlığı ve ifade özgürlüğü konuları ön plana çıkarıldı. Ankara’ya Avrupa Konseyi üyeliğinden kaynaklanan yükümlülükleri bir kez daha hatırlatıldı.      

 Diğer raportör John Howell ise Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ve yargı bağımsızlığı sorununa değindi. Sözleşmeden çekilmeyi “kötü bir karar” olarak değerlendirerek, “Ankara’nın bu kararı yeniden değerlendireceğini umduğunu” söyledi.    DW Türkçe’de yer alan habere göre; Oturumda söz alan AKPM Türk heyeti başkanı AKP milletvekili Ahmet Yıldız ise “İstanbul Sözleşmesi yanlısı olduğunu” söyledi. Yıldız, bununla birlikte, ülkeleri sözleşmeyi henüz onaylamamış Avrupalı parlamenterlerin Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesini eleştirmelerinden yakındı.

Amerika’nın Sesi Haber Sitesi ise, aynı haberi aşağıdaki metinle okuyucularına duyurdu…

AKP’li Yıldız: “İstanbul Sözleşmesi’ni destekliyorum”

Eleştiri ve sorulara yanıt veren AKPM Türk heyeti başkanı AKP Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, karar metninde özellikle terörle mücadele ve yargı bağımsızlığı konusundaki ifadelere katılmadıklarını dile getirdi. Yıldız, “Ülkem terörle mücadele yürüten bir ülke ve bu konu gözardı ediliyor. Bu karar metninde doğrudan Türkiye’ye hakaret içeren ifadeler var. Elbette ifade özgürlüğü çok iyi ama ben ülkemin yargısına güveniyorum. Bazı kararlar uygulanıyor, bazıları incelenmeye devam ediyor. Katılmadığımız ifadelerin değiştirilmesi için önerge vereceğiz” dedi. Ancak AKP ve MHP’li üyelerin bu ifadelerin kaldırılması yolundaki önergeleri Genel Kurul’da kabul görmedi.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi eleştirilerini de yanıtlayan AKP’li üye Yıldız, “Ben İstanbul Sözleşmesi’ni destekliyorum. Ama bu oldu. Fakat burada Sözleşmeyi desteklemeyen, onay vermeyen ülkelerin de Türkiye’yi eleştirmesi adil değil” dedi.

Kaynak: Yeniçağ- DW Haber ve Amerika’nın Sesi (VOA)