Denizli’nin 40 yıllık otoyol hasreti sonunda bitiyor. 16 yıldır yapılmayı bekleyen Aydın-Denizli otoyolu nihayet start aldı. İzmir’le Antalya’yı birbirine bağlayan otoyolun temelleri bundan 34 yıl önce, 1986’da atılmış, 2004 yılında Aydın-Güney kavşağı açılmıştı. Toplam 163 kilometre uzunluğundaki otoyol bittiğinde İki şehir arası seyahat 1 saate, İzmir- Antalya arasındaki yol 3.5 saate inecek. Son aylarda iktidar milletvekilleri üzerinde otoyol ihalesinin bir an önce yapılması için baskı kurmaya çalışan iş dünyası (DESİAD, GESİFED, DEGİAD) sonuçtan oldukça memnun.

Buraya kadar tamam, kimsenin otoyola dair bir itirazı yok. “Yol medeniyettir” derler.

İtirazın başladığı bölüm bundan sonrası;

Malumunuz; İzmir- Antalya arasını bağlayan turizm yolunun Aydın-Denizli otoyol ihalesini YİD (Yap-İşlet-Devret) modeliyle Fernas İnşaat aldı. Daha önce 9 kez ertelenen ve son olarak 3 Temmuz’da yapılan otoyol projesi için Fernas’a 5 Euro’dan olmak üzere günlük 67 bin araç garantisi verildi. İki kısımdan oluşan otoyol için 35 bin araç geçişi Aydın-Kuyucak için, 32 bin araç da Kuyucak-Denizli için garantilendi.

Bunun anlamı: Aydın-Denizli Otoyolu’nda 1. kesim için 41 milyon 518 bin, ikinci kesim için ise 49 milyon 640 bin Euro olmak üzere yıllık toplam 91 milyon 158 bin Euro garanti verildi.

Peki araç geçişi garanti sınırı altında kalırsa ne olacak?

Farkı devlet ödeyecek!

Gidilmeyen yollar, geçilmeyen köprüler

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’ün itirazı da burada başlıyor.  Karayollarından aldığı verileri paylaşan Bülbül yolun en işlek kısmı olan Aydın-Kuyucak arasında 22 bin araç geçtiğini, buna göre 163 kilometrelik Aydın-Denizli otoyolunda günlük 67 bin araç geçişi mümkün olmadığını söylüyor.

SÜLEYMAN BÜLBÜL

Milletvekilinin Aydın- Kuyucak arasını baz alarak yaptığı hesap şöyle: “Günde 22 bin 500 araç, yılda 8 milyon 212 bin 500 araç yapıyor. Garanti edilen 35 bin araç ise 12 milyon 775 bin eder”

Ve ekliyor: “Bu hesaba göre 4 milyon 562 bin 500 aracın parası kim ödeyecek, her yıl taahhüt edilen yaklaşık 150 milyon TL’lik kısmı kimin cebinden çıkacak?”

Elbette vatandaşın cebinden…

CHP milletvekili Bülbül’e göre Yap-İşlet-Devret modeli Yap-İşlet-Soy modeli. Bütçenin kara deliği oldu.

Öyle ya; Osmangazi Köprüsü’nden ‘geçilmediği için’ ilk 6 ay için 1 milyar 750 milyon TL ödeneceğini duymuş olmalısınız.

Aydın-Denizli otoyolu 3 yıl sonra bitecek. O gün Euro kaç TL olacak?

Bugünkü kurla bile nerden bakarsan 44 TL

Geçsen de zarar, geçmesen de…

Ha bu arada 1986’da Özal zamanında yapılan İzmir-Aydın arası otoyolun geçiş ücreti 6 TL.

Şimdi anladınız mı?

Fernas kazandı,

Biz kaybettik derken ne demek istediğimi?…